اخذ اقامت ترکیه

روش اول: اقامت توریستی

اگر شما ایرانی هستید و به قصد تفریح و استراحت به ترکیه سفر دارید نیازی به ویزا ندارید. شما میتوانید با پاسپورت ایرانی در طول سال ۱۸۰ روز در خاک ترکیه حضور داشته باشید.

برای مثال شما با اقامت توریستی نمی‌توانید به تحصیل بپردازید یا کار تجاری انجام دهید بلکه فقط اجازه اقامت، تفریح و استراحت دارید. 

در ضمن شما می توانید با اجاره خانه اقامت یک ساله توریستی دریافت نمایید همچنین در این مدت می توانید از امتیاز هایی نظیر داشتن حساب بانکی بهره مند شوید و همچنین به تعداد دلخواه به کشور ورود و خروج داشته باشید.

لازم به ذکر است که این نوع اقامت راحت ولی امکان تمدید مجدد آن با قوانین جدید وجود ندارد و پر ریسک می‌باشد.

 

روش دوم: اقامت از طریق ازدواج

زمانی که شما با یک شخص ترک ازدواج می‌کنید می توانید بعد از سه سال اقامت دائم ترکیه را دریافت ‌کنید.
برای اقامت ترکیه از طریق ازدواج شرایطی وجود دارد که ما برای شما لیست کرده ایم :

  • در این مدت شما تنها از طریق توریستی می توانید برای مدت محدود وارد ترکیه شوید.
  • ازدواج باید کاملا رسمی و در صورتی که خانم قبلا ازدواج کرده باشد باید 300 روز از زمان طلاق گذشته باشد.
  • ضمنا مسئولان بابت واقعی بودن و یا صوری بودن ازدواج شما نیز تحقیقات به عمل می آورند و اگر ازدواج شما صوری باشد به شما اقامت دائمی تعلق نمی گیرد.

نکات مهم که برای ازدواج در ترکیه باید مد نظر داشته باشید:

  • اکثر مردم ترکیه اعتقاد دارند بعد از ثبت رسمی ازدواج باید ازدواج خود را از طریق مذهبی نیز انجام دهند صیغه بخوانند (نزد امام جمعه) و مهریه نیز تعیین کنند که البته میزان این مهریه نسبت به مهریه های داخل ایران بسیار کمتر می باشد.
  • مراسم خواستگاری تقریبا شبیه به ایران می باشد.
  • اکثر جهیزیه در ترکیه بر خلاف ایران توسط مرد تامین می شود.
  • برای ثبت ازدواج نیاز به نوبت گرفتن است و ماموران ازدواج این کار را برای شما انجام می دهند.
  • مانند ایران سن ازدواج در ترکیه نیز در حال افزایش می باشد.
 

روش سوم: اقامت تحصیلی ترکیه

برای اقامت تحصیلی ترکیه شما نیاز به مجوز از وزارت آموزش و پرورش ترکیه یا وزارت آموزش عالی ترکیه یا یکی از مراکز زیر مجموعه این وزارتخانه ها دارید.
بدیهی است که پس از گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا مراکز تحصیلی ترکیه می توانید برای ویزای تحصیلی اقدام کرده و پس از ورود مراحل دریافت اقامت را شروع کنید. نکته مهم این است که ویزای شما حتما باید ویزای تحصیلی باشد. یعنی اگر با ویزای توریستی وارد این کشور شده اید نمی توانید اقامت تحصیلی بگیرید.
در نظر داشته باشید نصف مدت زمان تحصیل شما در آن پنج سال برای گرفتن شهروندی حساب خواهد شد برای مثال اگر تحصیل شما چهار سال طول کشیده است سه سال دیگر برای گرفتن شهروندی نیاز است.

 

روش چهارم: اقامت کاری

در ترکیه یکی از بهترین نوع اقامت می باشد. دو نوع ویزای کار وجود دارد و شما با استخدام (همراه با بیمه) در یک شرکت ترک می‌توانید اقامت کاری دریافت کنید.

ویزای کار موقت: در این نوع ویزا پس از استخدام متقاضی به او اجازه‌ی اقامت یک ساله در ترکیه داده خواهد شد. در صورتی که فرد متقاضی به مدت ۵ سال مداوم در ترکیه کار کند، به او اقامت دائم ترکیه داده خواهد شد.

ویزای کار دائم: در این نوع ویزای کاری در صورتی که یک فرد خارجی به مدت ۸ سال به طور مداوم در ترکیه کار کند می‌تواند بدون توجه به اولویت اتباع ترکیه برای استخدام، در شغلی که متقاضی تبعه‌ی ترک نیز دارد مشغول به کار شود. لازم به توضیح است که از این مدت ۸ سال شخص می‌بایست به مدت ۶ سال کشور ترکیه را ترک نکرده باشد و به صورت مداوم در ترکیه حضور داشته باشد.

فردی که ویزای کار نامحدود در ترکیه را داشته باشد در اصل به اقامت دائم در این کشور رسیده اما در صورتی که مقامات امنیتی ترکیه به این نتیجه برسند که حضور فرد در ترکیه موجب بر هم خوردن نظم و آسایش عمومی می‌شود می‌توانند این ویزا را لغو کنند و فرد مذکور به مدت ۱۰ سال اجازه‌ی ورود به ترکیه را نخواهد داشت.