ثبت شرکت در ترکیه

اگر به فکر ورود به عرصه بین المللی تجارت می باشید از میان کشورهای همسایه ترکیه به طور قطع یکی از بهترین مقاصد جهت ورود به عرصه تجاری بین المللی خواهد بود. رشد مناسب تجاری ، اقتصادی این کشور در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از تجار و فعالان عرصه اقتصاد بوده است. همچنین موقعیت خاص جغرافیایی آسیایی ، اروپایی این کشور برای تجارت بین المللی یک امکان خاص فراهم آورده است.

 دراین کشور شما به راحتی می‌توانید کالاهای مورد نیاز خود را از کشورهای مختلف خریداری نموده، وجه آن را به شرکت فروشنده حواله نمایید و از فروشنده بخواهید تا محموله شما را به هر گمرکی که لازم است، اعم از گمرکات ایران و یا کشوری ثالث ارسال نماید، چراکه از امکانات ویژه ثبت شرکت در این کشور می توان به عدم نیاز به شراکت شریک ترک اشاره کرد یعنی در این کشور شما می توانید مالک صد در صد شرکت خود باشید. توجه داشته باشید که ثبت شرکت در این کشور برای شما نیاز شروع هر گونه فعالیت اقتصادی خواهد بود. این فعالیت شامل هرگونه فعالیت اقتصادی مانند افتتاح یک رستوران، فروشگاه، آرایشگاه و… خواهد بود.

 

شرکت های قابل ثبت در ترکیه 

 شرکت با مسئولیت محدود:
 در قانون ترکیه این شرکت حداقل با یک نفر و حداکثر با 50 نفر قابل ثبت می باشد و مسئولیت شرکاء در مقابل دیون شرکت به میزان سرمایه گذاری شده در شرکت می باشد. حداقل سرمایه برای تاسیس این شرکت 10000 لیره ترکیه می باشد  و هر نوع تغییر و انتقال سهم الشرکه شرکا باید در دفترخانه رسمی انجام شود.البته لازم به ذکر است که چنانچه متقاضی قصد اخذ اقامت هم داشته باشد سرمایه شرکت می بایست 100000 لیره ترک باشد و بر اساس قانون معادل 25% سرمایه شرکت در حساب شرکت موجود باشد که پس از پایان مراحل ثبت و دریافت روزنامه رسمی قابل برداشت است.

شرکت سهامی (خاص – عام):
تاسیس این نوع از شرکت نیازمند حداقل ۵ شخص حقیقی و یا حقوقی است.شرکا در قبال دیون و قروض شرکت به اندازه سهم شان مسئولند. در شرکت های سهامی سرمایه باید به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد و هر یک از اجزا تقسیم شده را سهم می گویند. شرکا لازم نیست که هر یک فقط یک سهم داشته باشند. بلکه هر شریک می تواند به هر مقدار که بخواهد سهم خریداری نماید. براساس قانون تجارت کشور ترکیه جلسات مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه برگزار شود.
شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم می شوند:
شرکت سهامی خاص: شرکت هایی هستند که تعداد سهامداران آن زیر ۲۵۰ نفر باشند.
شرکت سهامی عام: شرکت هایی هستند که تعداد سهامداران آن بیش از ۲۵۰ نفر باشند.

شرکت تضامنی
شرکتی است که تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد. هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض می باشند.

شرکت مختلط
 در این نوع شرکت یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و دارایی سهم الشرکه می‌باشند و دیگر شرکا در مقابل دیون شرکت فقط نسبت به سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکا ضامن باشند. مقبول ترین و بیشترین انواع شرکت که در کشور ترکیه ترجیح داده می شود به ترتیب شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص می‌باشد.

شرکت شخصی
شرکت شخصی در ترکیه به معنای جواز کسب است که بیشتر برای شهروندان ترک مورد استفاده قرار می‌گیرد.در این نوع ثبت شرکت حداقل یک نفر و حداکثر دو نفر می‌توانند آن را به ثبت برسانند که در واقع این نوع ثبت شرکت همانند جواز کسب عمل می‌کند برای افراد خارجی این نوع ثبت شرکت توصیه نمی‌شود زیرا برای گرفتن اجازه کار (چالیشما ایزنی) حتما نیاز به شرکت مسئولیت محدود و ۱۰۰ هزار لیر سرمایه اولیه می‌باشد .
باید بدانید شما از طریق اجازه کار بعد از ۵ سال می توانید پاسپورت ترکیه را دریافت نمائید.

 

 

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

 1. مشخص کردن محل شرکت
 2. تنظیم اساسنامه شرکت
 3. دریافت و تکمیل فرم‌های ثبت شرکت 
 4. اخذ شماره مالیاتی از اداره دارایی 
 5. اخذ تاییدیه اساسنامه شرکت از دفترخانه رسمی 
 6. ثبت شرکت در اتاق بازرگانی 
 7. چاپ روزنامه رسمی
 8. گرفتن تاییدیه وکالت نامه و نمونه امضا از دفترخانه رسمی 
 9. تنظیم و تکمیل فرم اداره دارایی 
 10. تحویل فرم اداره دارایی برای بررسی و تایید فرم و آدرس دفتر شرکت توسط این اداره. سپس جهت تایید آدرس بازرسان اداره دارایی به آدرس شما مراجعه می‌کنند
 11. اخذ شماره مالیاتی شرکت بعد از تایید و بررسی نهایی
 12. اخذ کارت بازرگانی
 13. تصدیق دفاتر حسابداری
 14. افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 15. معرفی کردن یک مشاور مالی رسمی
 
 

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 1. انجام امور تجاری و بازرگانی بدون محدودیت برای افراد حقیقی و حقوقی 
 2. کار و سرمایه گذاری در بستری که زمینه رشد و کسب موفقیت‌های بین الملی وجود دارد
 3. مالیات در کشور ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار ناچیزتر است
 4. پایین بودن هزینه‌های ابتدای کار
 5. وجود تسهیلات ویژه برای شرکت‌های خارجی 
 6. نسبت به کشورهای دیگر اروپایی هزینه‌های کمتری برای زندگی می‌پردازید
 7. در ابتدا دریافت اقامت یک ساله ترکیه و پس از ۵ سال میتواند تبدیل به اقامت دائم شود
 8. پس از ثبت شرکت شما میتوانید حساب بانکی داشته و از credit card ,debit card استفاده نمایید
 9. شما در کشوری سرمایه گذاری کردید که فاصله چندانی با ایران ندارد